Dodano: 2008-08-24

Jan Kwaśniewski, „Żywienie Optymalne” wydanie III, s. 39


ORZECHY

Orzechy, mimo że są produktem pochodzenia roślinnego, mają dużą wartość odżywczą i zalecane są w żywieniu optymalnym. Dorównują wartością produktom pochodzenia zwierzęcego, są skoncentrowanym źródłem dość dobrego białka i wartościowego tłuszczu. Proporcje między białkiem i tłuszczem w orzechach laskowych i włoskich są zbliżone do optymalnych dla człowieka. Nie mogą być one podstawą pożywienia, ale mogą stanowić cenne uzupełnienie różnych potraw i urozmaicać dietę. Oczywiście, są bardzo drogie i właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego ich podaż na rynek jest tak mała, a cena tak wysoka. W polskich warunkach klimatycznych orzech włoski często przemarza, ale leszczyna rośnie doskonale i nie ma dużych wymagań glebowych. Wszystkie te miejsca, gdzie obecnie rosną różne bezużyteczne krzewy i zarośla, można by obsadzać leszczyną. Mamy dobre odmiany leszczyny, przynoszące wysokie plony. Moglibyśmy wytwarzać bardzo dużo orzechów laskowych i mogłyby być one na rynku przez cały, okrągły rok, gdyż łatwo się przechowują, nie tracąc przy tym wartości. A orzechy czy migdały można w ostateczności importować. Przy żywieniu optymalnym większą wartość ma import jednej tony orzechów czy migdałów niż import 1000 ton bananów, pomidorów, papryki, winogron, fig, daktyli czy owoców cytrusowych. W orzechach i migdałach sprowadzamy białko i tłuszcz, które idą nam na zdrowie, w pozostałych wymienionych owocach sprowadzamy głównie wodę i cukier, od którego musimy chorować. Woda z kranu czy ze studni jest tysiące razy tańsza, a cukru produkujemy sami o wiele za dużo i znacznie taniej.
Przy żywieniu optymalnym orzechy traktujemy jako uzupełnienie jadłospisu. Są one bardzo smaczne, wartościowe, poprawiają wartość i smak potraw. W pełni zasługują na szersze wprowadzenie do jadłospisu.
 

Aktualności

 • Przerwa urlopowa!

  Drodzy Państwo. Informujemy, iż od 3 do 19 lipca mamy urlop. Numer lipcowo-sierpniowy będzie rozsyłany pod koniec lipca, a pierwsza pourlopowa wysyłka zamówień będzie realizowana 22-23 lipca.

  Dodano: 2020-07-02
  Czytaj więcej >
 • NOWOŚĆ - w naszej księgarni wysyłkowej!

  "Książka pani Bożeny Borzęckiej "Czy cukrzyca zabije wszystkich?" jest fantastyczną formą przekazania ważnych informacji o tym, w jaki sposób poszczególne składniki pokarmowe są metabolizowane w naszym organizmie. Jednocześnie, trudne dla przeciętnego czytelnika mechanizmy i zależności zachodzące w człowieku, zostały przedstawione w prosty i przystępny sposób. TO JEST BARDZO WAŻNE!" - pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź

  Dodano: 2020-05-19
  Czytaj więcej >
 • Wspominamy Doktora Jana Kwaśniewskiego

  Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Doktora Jana Kwaśniewskiego.

  „Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.”
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...

  R. I. P.

  Dodano: 2020-05-16
  Czytaj więcej >
 • XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
  JEST PLAN – CHCIEĆ TO MÓC!
  W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
  na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
   Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

  Dodano: 2020-05-07
  Czytaj więcej >
 • Poznański Oddział OSO zaprasza na spotkania online!

  Drodzy Optymalni. Po ostatnim spotkaniu, kolejne osoby zgłosiły chęć udziału w spotkaniach Optymalnych online. Takich osób zarejestrowanych jest już ponad 90. Dokonaliśmy wielu modyfikacji i maile nie powinny już ginąć. Jednocześnie wdrożyliśmy system, dzięki któremu możecie dołączyć do spotkania bezpośrednio z naszej strony, klikając w odpowiedni link.

  Dodano: 2020-05-05
  Czytaj więcej >
 • Radosnych Świąt!

  Życzymy Wam, Drodzy Optymalni, by te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha i spokój, ciepło i nadzieję. Patrzmy w przyszłość pozytywnie!

  Redakcja miesięcznika „Optymalni” oraz ZG OSO

  Dodano: 2020-04-11
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI